Arendamine

Digiresidentuurid. Rakendame aasta jooksul 4-5 digiresidenti – organisatsioonivälist eksperti ehk hackers-in residence – tegelema Eesti kultuuriasutuste digiteenuste parandamise ja digikogude uute kasutusviiside arendamisega. Digiresidendid töötavad lühiajaliselt koos vastuvõtva asutusega konkreetselt sõnastatud probleemi või ülesande kallal ning pakuvad välja praktilise tegevuskava. Sel aastal alustavad digiresidendid Eesti Rahva Muuseumi, Rahvusraamatukogu, Sihtasutuse Kultuurileht ja Eesti Vikipeedia juures. Kui mudel toimib, soovime digiresidentide tegevuse jätkumist ka tulevikus.

Loometiiger on digitaalse loovuse programm lastele. Koos HITSAga (Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus) töötame välja ja rakendame digitaalse loovuse programmi lastele ja noortele, mida koolid saavad kasutada loomealade digivõtmes õpetamiseks. Loometiiger on noorim kutsikas Tiigrihüppe ja Progetiigri pesakonnas.

Tuleviku raamatukogud. Raamatukogude roll ajast teiseneb ning lisaks tavapärasele raamatulaenutusele muutuvad Eesti enam kui 900 raamatukogu järjest enam digiteenuste pakkujaks ja kogukonnakeskusteks. Koos Rahvusraamatukogu ja Tallinna Keskraamatukoguga töötame välja tuleviku raamatukogu minimudeli ning sõidame seda aasta teises pooles üle Eesti raamatukogudesse tutvustama.

1-minutiliste lühifilmide konkurss. Koos digikultuuriaasta kaaskorraldaja Eesti Filmi Instituudiga korraldasime 1-minutiliste lühifilmide ideevõistluse, et anda rakendust meie filmitegijatele, kes ei saa eriolukorra ajal suure võttegrupiga filme teha. Konkursile laekus üle 115 filmiidee, mille seast valime välja 15 huvitavamat. Esimesed filmid jõuavad vaatajateni maikuus ERRi uuel veebikanalil Jupiter.

Virtuaalne festivalikeskkond. Kõik maailma filmifestivalid on pandeemia ajal silmitsi tõsise probleemiga: festivale ei ole võimalik füüsilises ruumis korraldada. Näeme selles võimalust teha festivalide digihüpe ja töötame koos Eesti filmiilma lipulaevaga Pimedate Ööde Filmifestival (www.poff.ee) välja uut virtuaalkeskkonda filmifestivalide läbiviimiseks internetis. Valmivat rakendust testime digikultuuriaastal PÖFFi enda peal ning selle edasiarendusi on kavas jagada teiste filmifestivalidega.

Eesti Filmi Andmebaasi uuendamine. Eesti filmi andmebaasi (www.efis.ee) on aastate jooksul kogutud tähelepanuväärne andmekogu eesti filmide ja filmitegijate kohta. Liidestame andmebaasi ERRi voogedastusplatvormiga Jupiter, nii et iga andmebaasi otsingu lõpus on otselink, mis lubab otsinguartiklis käsitletud filmi Jupiteris koheselt vaadata.

Tark pilet on Eesti Rahva Muuseumi arendus, mis testitakse 2020 aasta vältel ja edu korral laiendatakse teistele huvitatud Eesti muuseumitele. Tark pilet võimaldab külastajale pakkuda paremat näitusekogemust, saata talle külastuse järel lisainfot ning koguda külastaja näituseteekonna kohta infot kuraatoritele. Eesmärk on teha Eesti muuseumite sisu paremini kättesaadavaks ja parendada külastajakogemust.

Ühine muuseumikaart. Koos teema-aasta partneri Muinsuskaitseameti ja Eesti Muuseumiühinguga uurime võimalusi kutsuda ellu Eesti muuseumite ühine külastuskaart. Muuseumikaart aitab Soome kogemusel tõsta muuseumite üldist külastatavust ning suurendab nende omatulu. Erinevalt Soomest soovime välja töötada ja piloteerida digitaalse muuseumikaardi.

Loomemajandushäkaton. Oktoobris toimub Narvas koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukoguga rahvusvaheline loomemajandushäkaton. Osalemiseks ei pea olema häkker ega IT-ekspert. Oluline on soov lahendada Eesti loomemajanduses aktuaalseid probleeme ning olla avatud meeskonnatööle ja uutele lähenemistele.

Multikate murdekeeletõlked. Koos Võro Instituudiga ja koostöös multifilmikanaliga Kidzonega toome kõige väiksemate lasteni võrokeelsete tõlgetega multifilmid. Nende abil saavad väikesed võrokesed maast madalast tuttavaks oma põliskeelega. Digikultuur peab jõudma ka meie põliskultuuridesse.