Esilinastus viisteist uut 1-minutilist digikultuuri aasta filmi

Eesti Filmi Instituut kuulutas aprilli alguses Digikultuuri teema-aasta 2020 raames välja kiirkonkursi 1-minutiliste lühifilmide loomiseks. Viisteist võidutööd esilinastusid eile, 3. juulil Filmimuuseumis Eesti filmi suvepeol.

Konkursi eesmärk oli luua filmitegijatele täiendav võimalus kriisiolukorda loominguliselt jäädvustada, teostada kiirelt lühiformaati sobivaid ideid või pöörata tähelepanu digivahendite poolt pakutavatele uutele võimalustele. Konkurss oli avatud kõigile žanritele ning viisteist võidutööd valiti välja 115 laekunud ideekavandi hulgast.

Žürii esimehe Filipp Kruusvall sõnul teeb valminud viisteist lühifilmi eriliseks see, et nad on tehtud eriolukorra ajal ning näitavad, et vaatamata kriisile on filmitegijate meeled olnud ärksad ning tulemus on vaimukas ja mõtlemapanev.
“Ülilühifilmid sobivad suurepäraselt tähistama digikultuuri teema-aastat, lisaks on nad ka ajastudokument, mis ühel või teisel moel kajastavad koroonakriisi mõju ja selle erinevaid tahke. Valminud 1-minuti filmide hulgas on üsna võrdselt esindatud nii dokumentaal-, anima- kui ka mängufilmi žanr ning ka nende mängulised kombinatsioonid,” lisas Kruusvall.

Üks ülilühifilmi autoritest, Katrin Tegova kirjeldab 1-minuti filmi kogemust: “See paneb filmitegija olukorda, kus ta peab kiirreageerima ja oma ajusoppidest lühilugusid genereerima. Lühikese formaadiga on nagu anekdoodi rääkimisega, sa võid teada paljusid anekdoote, aga neid hästi rääkida, nii et kuulaja puändist ka aru saab, on päris raske. Filmi tegemine õpetas ise toimetama nö igal rindel, olema produtsent, stsenarist, režissöör, autojuht ja mida kõike veel. Mul oli hea meel teha esimest korda koostööd Sasha Heifetsiga, kelle kutsusin operaatoriks ja monteerijaks. Väga hea algatus! Loodan, et tuleb peagi uus võimalus 1-minutilist filmi teha.”

Valminud filme näeb peagi nii ERR-i platvormidel kui sotsiaalmeedias. Valik filmidest jõuab äsja valminud EFI lühifilmikanalisse Estonian Shorts. Samuti hakatakse neid kasutama hariduslikel eesmärkidel.

Esilinastunud filmid:
“Ikoonid ekraanil”, idee autor Sander Lebrecht
“Kasvulava”, idee autor Jaan Tootsen
“Lilled, heinamaa ja päikesepaiste”, idee autor Jaan Tootsen
“Surmatants”, idee autorid Andres Tenusaar ja Andrus Laansalu
“Mälestuspäev”, idee autor Andrus Tuisk
“Rattas”, idee autor Urmas Reisberg
“Ninja kaksikud teisest dimensioonist”, idee autorid Raul Esko ja Romet Esko
“Punane raamat”, idee autor Edina Csüllög
“Kuidas muru kasvab”, idee autor Antti Naulainen
“Tähistaevas”, idee autor Katrin Tegova
“Leping”, idee autor Ave Taavet
“Kevad”, idee autor Andres Keil ja Madis Reimund
“Taevas, tule appi”, idee autor Meelis Muhu
“Disko”, idee autor Jaak Kilmi
“Õppevideo”, idee autor Kristin Kalamees

Pildigalerii leiab: https://flic.kr/s/aHsmPd1cTd

Lisainfo:
Mikk Rand
Filmikirjaoskuse projektijuht
mikk@filmi.ee
510 0048